Kırmızı Pullu Alabalık

ayder-alabalik

Fırtına deresinde çokça bulunması sebebi ile kırmızı pullu alabalık, bölgenin simgesi haline gelmiştir. Fırtına deresinde bu özel balık türü öylesine lezzetli ve harika bir sunum ile karşınıza çıkar ki, ne tadını unutabilirsiniz, ne kokusunu… Ne de başka bir yerde bu lezzete ulaşabilirsiniz.

 

Bölgenin muhteşem doğası, balıklar için son derece doğal ve de güzel bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Bu sayede avlanan balıklar da turistlere keyif veren, bölge halkı için zaten vazgeçilmez olan tarifler ile hazırlanabilir. Bu yüzden olsa gerek, bu yörenin kültürü, kimliği ve benliği konuşulmaya başlandığında, Muhlama’dan sonra ilk akla gelen kırmızı pullu alabalık olmaktadır.

 

Çamlıhemşin, Fırtına Vadisi, Çat Vadisi ve Kaçkar dağları sahip olduğu büyüleyici atmosfer içerisinde büyüttüğü bu balıklar ile kendine has özellikler gösterir. Bunlardan biri olan kırmızı pullu alabalık, Rize, Ayder yaylasına gelenler için yapmadan dönülmemesi gerekenlerden biridir. Yani buraya geldiğinizde alabalık yemeden, bu keyfi yaşamadan dönmemelisiniz. Çünkü bir daha hiçbir yerde eşini, benzerini bulamazsınız. Yeşilin tonları, çiçeklerin renkleri, doğanın mis kokusu ve çağlayan suların rüzgârı ile adeta cennetten bir köşe olan Çamlıhemşin, Ayder yaylası, kırmızı pullu alabalığından Muhlamasına, Zil Kale ve kemerli köprüleri gibi tarihi alanlarından, doğa sporlarına imkân veren yapısına kadar tüm özellikleri ile ülkemizin en kıymetli noktalarından biridir. Bu yüzden olsa gerek ki, her yıl çokça yerli ve yabancı turistin ziyareti ile şenleniyor.

 

Siz de Ayder yaylasına gelmek için,  Karadeniz turu yapmak isterseniz, sunulan pek çok imkânı değerlendirebilir, Karadeniz gezisi için kendi planınızı oluşturabilirsiniz. Ayder yaylası ve çevresini görmek size iyi gelecek ve yaşamın tüm yorgunluğunu üzerinizden alacaktır. Diğer taraftan, tadacağınız lezzetler, yaşam enerjinizi tazeleyecek ve size gülümseyen bir yüz emanet edecektir. Tüm bunlara ulaşmak ise son derece kolay…

 

Pek çok farklı konaklama seçeneğini bir arada sunan bölge, kolayca rezervasyon yaptırarak ulaşabileceğiniz özel bir rotadır. Sunulan çeşitli paket turlara da dâhil olabilir, keyifli zaman geçirip, yeni dostlar edinebilirsiniz. Bölgenin sıcakkanlı insanı size de ruhunuza da iyi gelecek. Burada unutulmayacak dostlar bırakacaksınız. Hadi şimdi siz de kendinizi ödüllendirin!

Fotoğraf: Cemal GÜLAS

Bizi Takip Edin

Ayder Yaylası Bilgi

Ayder Yaylası Balayı Otelleri

Ayder Yaylası Balayı Otelleri

Balayı Rotası: Ayder Yaylası ve Otelleri

Klasik bal

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir

Doğa harikası Ayder yaylasına ulaşmak için çeşitli alternatifl

Ayder Yaylası Nerede

Ayder Yaylası Nerede

Ayder Yaylası Nerede

Ayder Yaylası Otel Fiyatları

Ayder Yaylası Otel Fiyatları

Ayder yaylasında konaklama ücretleri otel, pansiyon , apart otel ve dağ ev