Laz Böreği

ayder-laz-boregi

Laz böreğini tadıp, bu lezzeti unutabilmiş olan var mıdır ki?
Öyle unutulmaz, öyle keyifli bir tariften söz ediyoruz ki, adeta Karadeniz bölgesinin, özellikle de Doğu Karadeniz’in bir simgesi haline gelmiş, tadı ve kokuyla bölgenin olmazsa olmaz bir parçası haline gelmiştir.


Karadeniz gezisi yapıp, bu tadı unutabilmiş birine rastlamak pek mümkün değil. Henüz bölgenin güzelliklerini görmemişseniz, siz de hazırlıklı olun deriz. Hem zaten Rize, özellikle Ayder Yaylası ve çevresini görüp, çokça yemek yememiş biri çok şey kaybetmiş demektir. Yani şunu demeye çalışıyoruz ki, buraya geldiyseniz, bölgenin ruhunu, kültürünü, geçmişini ve geleceğini içinde taşıyan yemeklerini de denemelisiniz. Kilo alma derdini bir süreliğine kenara bırakmanız gerekecek. Zaten dört bir yanda yükselen nefis kokulara karşı koymak da çok kolay olmayacak.

 

Bilmeyenler için unutmadan belirtelim ki bölgenin en kıymetli lezzetlerinden biri olan Laz böreği aslında pek de bizim bildiğimiz böreklere benzemiyor. Yani o bir su böreği gibi tuzlu bir tarif değil. Aksine daha çok baklavaya benziyor. Belki muhallebili baklava bile diyebiliriz ama yok yok o kadar basit değil. Çünkü laz böreği eşsiz ve vazgeçilmez bir lezzettir. Diğer tarifler ile karıştırılması da çok mümkün değil.

 

Ayder yaylası ve çevresini görmek isteyenlerin en unutulmazlarından olacak olan lezzet, bugün evlerde de yapılıyor pek çok mekânda da sunuluyor. Ama Ayder Yaylasında laz böreği yemiş olan biri bilir ki, her şey öz yerinde özel.

 

Peki, siz kendinizi bir kez olsun şımarmak istemez misiniz? Diğer seyahatlerinize benzemeyecek, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir yolculuk için rotanızı hemen şimdi Rize’ye çevirmelisiniz. İster Karadeniz Turu olarak hazırlanan özel seyahat paketlerine dâhil olun, isterseniz kendi programınızı hazırlayın. Bölgenin tadını çıkarmak her şekilde mümkün… Çünkü burası zaten tüm sıcaklığı ve samimiyeti ile insanı kendinden alır. Ayder yaylasının ve çeveresinin ruhunu hissetmek için hiçbir şeye ihtiyaç duymayacaksınız. Ayder yaylasına geldiğinizde bir büyü sizi sarmaya başlayacak. Havası, suyu, güzellikleri ve yemekleri ile sizi sizden alacak olan yolculuğunuz unutulmaz anıların mimarı olacak.

Hadi şimdi ertelemeden planınızı yapın ve çıkın yola…

 

Bizi Takip Edin

Ayder Yaylası Bilgi

Ayder Yaylası Balayı Otelleri

Ayder Yaylası Balayı Otelleri

Balayı Rotası: Ayder Yaylası ve Otelleri

Klasik bal

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir

Doğa harikası Ayder yaylasına ulaşmak için çeşitli alternatifl

Ayder Yaylası Nerede

Ayder Yaylası Nerede

Ayder Yaylası Nerede

Ayder Yaylası Otel Fiyatları

Ayder Yaylası Otel Fiyatları

Ayder yaylasında konaklama ücretleri otel, pansiyon , apart otel ve dağ ev