Kaçkar Dağları

kackar-daglari-hakkinda-bilgi

Kaçkar Dağları

Kuzey Anadolu Dağları’nın en yüksek doruğu, dumanlı başı ile adeta efsanevi ve ulaşılamaz bir nokta olan Kaçkar Dağları gezginlerin de hedeflerinden biridir. Dağın kuzey yamaçlarından süzülen akarsular, Ardeşen ve Pazar arasında birleşerek Karadeniz’e dökülür. Güney yamaçlarda ise dereler yamaçları yararak Çoruh Vadisi üzerine dik iner. Burada buzul gölleri de vardır, bin bir çeşit endemik bitki de. Hatta bir sır verelim, dünyanın en özel türleri bile burada bulunur.

 

Doğusundaki birçok zirvesi 3500 m üzerindeyken, batı kesimi 2000 m yüksekliğe kadar ulaşır. En yüksek noktası olan Kaçkar Kavrun Dağı 3932 m yüksekliktedir. 1994 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli parkın büyük bir bölümü Rize ili Çamlıhemşin ilçesi sınırları içindedir.

 

Fotoğraf çekmek isteyen de buraya gelir, doğa yürüyüşü yapmak isteyen de, gezgini de buraya gelir, doğaseveri de… Ayrıca bir de kafasını dinlemek, şehrin telaşından uzaklaşmak isteyenler için de burası harika bir seçenektir. Pek çok gezginin, dünyanın farklı yerlerini görmüş olmasına karşın Kaçkar dağlarını unutamamış olması ve her zaman bu seyahatini farklı bir yere koyuyor olması da bundandır.

 

Karadeniz gezisi planlayanların olmazsa olmaz durağı olan Ayder yaylası, Ayder ve güzelliklerini görmek isteyenler için de idealdir. Ayder Yaylası, bir yayla olarak kullanılmanın yanı sıra tarih boyunca yakın çevre insanı için bir dinlenme alanı olmuştur. Bunda şifalı kaynak sularının, kaplıcaların da etkili olduğunu söylemek mümkün…

 

Osmanlı döneminde dahi şifaları ile bilinen bölge, gezmeyi seven meraklılar için, biraz da dünya güzelliklerini denemeye tutkusu olanlar için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir rota olacaktır. Ayder yaylası ve Kaçkar dağlarının tamamı insana yaşama şevki veren, ruhunu dinlendiren bir gezinin rotası olabilir. Yaşamınıza değer katmak ve de gördüğünüz güzellikler ile kendinizi ödüllendirmek için siz de bu yaz güneye gitmek yerine Ayder Yaylası ve çevre güzelliklerine doğru yol alabilirsiniz.

 

Planlayacağınız Karadeniz Gezi Turu ile bu bölgenin güzelliklerine doğru yol almak ne kadar kolay biliyor musunuz? Pek çok konaklama seçeneğinin mevcut olduğu bu bölge, farklı organizasyonlar ile birlikte tam anlamı ile dinlenmek ve huzur bulmak için tasarlanmış doğal bir alan gibi.

 

Otel rezervasyonu yapıp yola koyulmak ya da planlanan özel Karadeniz Gezi Turu programına dâhil olmak, Ayder yaylası ve Kaçkar dağlarını görmek için yeterli olacaktır.