Zil Kale

zil-kale-tarihi

Zil Kale

Rize’nin Çamlıhemşin‘i,  Ayder Yaylası nasıl özel ise Zil Kale de bölgeyi ziyaret edenler için çok özeldir. Zil Kale, Rize’nin güney kısmında yer alır ve Fırtına Vadisindeki bir geçide hâkim konumdadır. Yapının detaylarına bakacak olursak ise toplamda 8 burç ve de 1 gözetleme kulesinden oluştuğunu görebiliriz.


Zil Kale yanındaki Zil deresi ise kale için adeta bir savunma hendeğidir ve buraya sadece merdivenle inilebilir. Net bir yapım tarihi bilgisi günümüze ulaşmamış olsa da kalenin ne kadar da eski ve önemli bir eser olduğunu bir bakışta anlamak mümkün. Kalenin iç kısmında yer alan ahşap konstrüksiyonun zaman içerisinde çürüyüp yok olduğu düşünülmektedir ve buna da bağlı olarak ortalama yapım tarihinin 14. Yüzyıl olduğu sanılmaktadır. Osmanlı döneminde de askeri amaçlar ile kullanılmış olan yapı, bugün hala ihtişamla ayakta duruyor ve de turistlerin büyük ilgisini kazanıyor.
 

Ayder Yaylası, büyüleyici bir doğa güzelliğine sahip. Burada yeşilin en nadir tonlarını bile görebilir ve doğanın belki de bugüne kadar hiç görmediğiniz güzellikleri ile karşılaşabilirsiniz. Bölge insanının samimiyetinin yanı sıra, Ayder Yaylası ve de çevre bölgelerde sizi etkileyecek Zil Kale gibi çokça özel eser var. Kemer köprüler de bu noktada sayılabilir, Çamlıhemşin konakları da ve Trekking de akla gelebilir fotoğrafçılık da. Kısacası burası kişinin dinlenme ve de huzur bulma ihtiyaçlarını giderecek özel bir bölgedir.
 

Üstelik böylesine bir imkânın ülkemiz sınırları içerisinde yer alması, bu kadar da kolay bir şekilde ulaşılabilir olması sizce de muhteşem değil mi? Dilerseniz sadece bir hafta sonu için dahi buraya güzel bir kaçamak yapabilirsiniz. Ayder Yaylasına gelmek için Karadeniz Turuna katılmak, hayatınızı değiştirecek bir seyahat olacaktır. Hayata hiç bakmadığınız muhteşem bir pencereden bakabilecek ve en önemlisi de kendiniz ile baş başa kalabileceksiniz.


Geç kalmadan, ertelemeden hemen şimdi Karadeniz Gezisi planlamaya ne dersiniz? Karadeniz’in güzellikleri ve başta Kaçkar Dağları Milli Park bölgesinin büyüsü ile tanışmak için daha ne bekliyorsunuz. Hatta sevdiklerinizi de bu yolculuğa dâhil edin. Hep birlikte en güzel anılarınızı biriktireceğiniz bu güzel yolculuğa çıkabilirsiniz.

Zil Kale'ye Nasıl Gidilir?