Fırtına Vadisi

Fırtına Vadisi

Fırtına Vadisi

Fırtına Vadisi ne de ünlüdür. Doğa meraklıları, hele de doğa sporu tutkunları için Fırtına Vadisi bir efsanedir. Pek bilmeyenler için kısaca tanıtalım Fırtına Vadisini; Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde yer alan vadi, Fırtına deresinin kollarının kapsadığı alanı işaret eder. Çat vadisi, Kale deresi ve de Hemşin deresinin beslediği Fırtına deresi ya da yerel halkın isimlendirmesi ile Büyük dere, vadinin de sınırlarını çizer.

Bu bölge hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki aslında, anlatmakla bitmez, gidip görmeniz gerek. Eşsiz buzul gölleri ile karşılaşacağınız bölge, dünyanın en özel endemik bitki türlerine ev sahipliği yapıyor, pek çok araştırmaya konu oluyor ve sahip olduğu dünya geneline yayılan ünü ile turistlerin gözünden kaçmıyor.

 

Kaçkarlarda buzulların eriyerek ortadan kalkması ile daire ve oval şekilli buzul göllerinin ortaya çıkması, pek de rastlayamayacağınız eşsiz bir doğa olayına tanık olmanızı sağlıyor. Bunların en ünlü örnekleri olan Büyük Deniz Gölü, Avusor Gölü, Şoroğ, Yıldızlı, Çermes, Kumlu ve Kara göl kesinlikle görmeniz gerekenlerdendir.

 

Fırtına Vadisi ile tanışmanız, adeta yaşamınızın bir dönüm noktası olacak. Çünkü burada insan farklı hissediyor, farklı oluyor. Doğa, şehir insanın unuttuğu ve de insan varlığının olmazsa olmaz kayıp parçasıdır. Bu kayıp parça ile buluşma insanı derin bir huzura sürükler. Bu huzur ile uyur, bu huzur ile uyanırsınız bu bölgede. Ayder denilince huzur gelir insanın aklına. Dingin hisseder, dingin olursunuz. Ayder yaylası, Fırtına Vadisi, Karadeniz’in şelaleleri ve Çamlıhemşin yayları görülecek pek çok yerin sizi beklediğini gösteriyor.

 

Üstelik bu kadarla da sınırlı değil, burada yapacağınız pek çok farklı doğa sporu imkânı da sizi bekliyor. Bunun için siz de Ayder Yaylasına gelmek için erkenden hazırlıklara başlayabilir ve kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Üstelik Karadeniz Gezisi planlamanın ne kadar da kolay olduğunu biliyor musunuz? İsterseniz kendi planlamanızı yapın, isterseniz hazırlanan turlara dâhil olun. Ayder’in Fırtına Vadisi’nin muhteşemliğini anlamanız için her organizasyon güzel bir fırsat olacaktır. Birbirinden güzel konaklama noktalarında, hayatınızın en özel günlerini geçirebilirsiniz.

 

Yeşilin her tonunu pencerenizden görebileceğiniz sabahları hayal edebiliyor musunuz?