Kemer Köprüler

tarihi-kemer-kopruler

Kemer Köprüler

Ayder yaylası ve çevresi söz konusu olduğunda, insanı büyüleyen ve en akılda kalan yeşilin mucizevi görünümü oluyor. Yeşilin bu kadar çok tonu olduğunu biliyor muydunuz? Muhtemelen buraya gelene kadar hiç kimse bilmiyordu. Ancak sadece yeşilin güzelliği değil bir de bu güzelliği adeta bir gerdanlık gibi süsleyen kemer köprüler geliyor insanın aklına. Farklı tarihlerde inşa edilmiş ve de Ayder ve çevresinin hem bir ihtiyacı hem de süsü olan bu yapılar, turistler için de dikkat çekicidir. Karadeniz gezisi sırasında bir kişinin Ayder’e uğramaması ve de bu güzelliğe şahit olmaması ise ne mümkün. Burada fotoğraf çekmek, doğa yürüyüşü yapmak, hem yaz hem de kış aylarında ziyarete gelmek en olağan işler olacaktır.

 

Diğer taraftan turistler tarafından ilgi gören kemer köprülerden bahsedecek olursak, Fırtına deresi boyunca dizilen farklı büyüklüklerde 10 farklı kemerli köprü mevcuttur. Yapım tarihleri tam olarak bilinemese de ortalama olarak bu köprüler için 150 yıl öncesine ait oldukları yönünde bir görüş mevcuttur. 150 senelik tarihi yansıtıp, halen kullanılabiliyor olmaları ise ne muhteşem değil mi? Yontma taş tekniği ile inşa edilmiş olan köprülerin her biri adeta bir tarihi eser değerine sahip. Ayrıca söz konusu kemerli köprülerin en ünlüsü olan ve en eski olduğuna da inanılan Şenyuva Köprüsü, kesinlikle görülmesi gereken bir tarih abidesidir. 1699 yılında inşa edildiği düşünüle köprü büyüleyici bir tarihi eserdir ve bölgeyi ziyaret eden herkes için de önemli bir durak olarak değerlendirilir.

 

Karadeniz gezisi planlayanlar için Ayder yaylası ve çevresi, en olmazsa olmaz noktadır. Bu rotayı takip edip, yaz kış muhteşem manzaralar ile karşılaşabilirsiniz. Üstelik burada yapacaklarınız basit bir gezi ile sınırlanmayacağınızın da göstergesi. Şelale gezileri, kaplıcalar, tarihi geziler, trekking ve çok daha fazlası burada mümkündür. Bunun için ister otel rezervasyonunuzu yaparak kendi turunuzu organize edin isterseniz de mevcut bir Karadeniz Gezi Turu programına dâhil olun. Hayatınızın en özel gezisini yaşamak için tek yapmanız gereken harekete geçmek.


Muhteşem bir yolculuğa hazırsanız, siz de hemen şimdi yola çıkabilirsiniz.